| Brand: | Gionee |
| Model: | S11 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.99 inches, 92.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3410 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-G71 MP2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.1 (Nougat), Amigo 5 |
| Dimensions: | 159.5 x 77.7 x 7.8 mm (6.28 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Moonlight blue, space gold, cherry powder |
| Usd: | ~346 USD |