| Brand: | Gionee |
| Model: | Pioneer P5L |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop), Amigo 3.1 |
| Dimensions: | 143.5 x 72 x 8.3 mm (5.65 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight: | 146.9 g (5.19 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Red, White, Black, Blue, Yellow & golden |