| Brand: | Gionee |
| Model: | P15 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.82 inches, 110.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), AF 2 MP, (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 173.8 x 78.5 x 9.5 mm (6.84 x 3.09 x 0.37 in) |
| Weight: | 208 g (7.34 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Fjord, Petrol Blue |
| Usd: | ~130 USD |