| Brand: | Gionee |
| Model: | Max Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.52 inches, 104.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 165 x 75 x 10 mm (6.50 x 2.95 x 0.39 in) |
| Weight: | 212 g (7.48 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Red, Blue |
| Usd: | ~86 USD |