| Brand: | Gionee |
| Model: | Marathon M5 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 6.0 inches, 98.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5020 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP3 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop), Amigo 3.1 |
| Dimensions: | 160.9 x 81.2 x 8.4 mm (6.33 x 3.20 x 0.33 in) |
| Weight: | 208 g (7.34 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Gold |
| Usd: | ~454 USD |