| Brand: | Gionee |
| Model: | M7 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6.43 inches, 106.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~376 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 16 MP, AF 8 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 512 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.1 (Nougat), Amigo 5 |
| Dimensions: | 166.5 x 81.6 x 8.7 mm (6.56 x 3.21 x 0.34 in) |
| Weight: | 241 g (8.50 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue |
| Usd: | ~724 USD |