| Brand: | Gionee |
| Model: | M6s Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6020 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, QC3 Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.44 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 510 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), Amigo 3.5 |
| Dimensions: | 163.3 x 80.9 x 8.3 mm (6.43 x 3.19 x 0.33 in) |
| Weight: | 215 g (7.58 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~497 USD |