| Brand: | Gionee |
| Model: | M6 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 1080x1920 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen size 5.0 inches FHD AMOLED Display (1080×1920 Pixels) |
| Main Specs: | 13 Megapixels / 5 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixel Front camera |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | MediaTek Helio P10 MT6755 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 700 MHz |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB External Memory Supports Up to 256GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 152.3 x 75.3 x 8.2 mm |
| Weight: | 180 Grams |
| Sim: | Micro SIM (Micro + Micro) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Display, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Micro USB v2.0, With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Gyroscope Compass |