| Brand: | Gionee |
| Model: | M2017 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 12 MP, PDAF 13 MP, 2x optical zoom |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 4K@30fps |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 510 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow), Amigo 3.5 |
| Dimensions: | 155.2 x 77.6 x 7.4 mm, 10.8 cc (6.11 x 3.06 x 0.29 in) |
| Weight: | 238 g (8.40 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold |
| Usd: | ~1242 USD |