| Brand: | GIONEE |
| Model: | M12 Pad Pro |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2021 |
| Display | |
| Size: | 10.3" |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 7500.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Os: | Android 10 |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black and Rose Gold |