| Brand: | Gionee |
| Model: | M12 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 115˚, (ultrawide) Auxiliary lenses |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6762D Helio A25 (12 nm) - model 1Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) - model 2 |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - model 1Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 - model 2 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 163.9 x 76.8 x 9.3 mm (6.45 x 3.02 x 0.37 in) |
| Weight: | 196 g (6.91 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Magic Green, Dazzling Black |
| Usd: | ~162 USD |