| Brand: | Gionee |
| Model: | L800 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6250 |
| Cpu: | 260 MHz |
| Gpu: | No |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 121 x 51 x 15.6 mm (4.76 x 2.01 x 0.61 in) |
| Weight: | 123.4 g (4.34 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Gold |