| Brand: | Gionee |
| Model: | K30 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.53 inches, 104.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~263 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, 120˚ (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Mediatek |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android |
| Dimensions: | 165 x 76 x 8 mm (6.50 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, White |
| Usd: | ~108 USD |