| Brand: | Gionee |
| Model: | Gpad G5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Dragontrail Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6591 |
| Cpu: | Hexa-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 157.3 x 77.6 x 7.9 mm (6.19 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight: | 104.6 g (w/o battery) (3.70 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |