| Brand: | Gionee |
| Model: | Gpad G1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 71.2 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 142 x 78.5 x 10 mm (5.59 x 3.09 x 0.39 in) |
| Sim: | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~108 USD |