| Brand: | Gionee |
| Model: | G13 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.26 inches, 94.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~280 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), PDAF 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc Tiger T310 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core (1x2.0 GHz Cortex-A75 & 3x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | HarmonyOS 2.0 |
| Dimensions: | 158 x 76 x 9.2 mm (6.22 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Silver, Purple |
| Usd: | ~86 USD |