| Brand: | Gionee |
| Model: | Gionee F9 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 6.26 inches |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels |
| Technology: | 6.26 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP + 2 MP |
| Main Video: | 1280 x 720 pixels |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4050 mAh |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc SC9863A |
| Gpu: | PowerVR GE8322 |
| Memory | |
| Ram: | 3 GB |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | Yes upto 256 GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Body | |
| Dimensions: | 76.5 x 159.8 x 8.5 mm |
| Weight: | 167.7 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Fingerprint |