| Brand: | Gionee |
| Model: | F5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.3 inches, 77.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T860MP2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 150 x 74.5 x 7.7 mm (5.91 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight: | 162 g (5.71 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gold, Rose gold |
| Usd: | ~270 USD |