| Brand: | Gionee |
| Model: | F103 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Dragontrail Glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), Amigo 3.2 |
| Dimensions: | 145.3 x 70.5 x 8.5 mm (5.72 x 2.78 x 0.33 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gold, White, Gray |