| Brand: | Gionee |
| Model: | F103 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5 (Lollipop), Amigo 3 |
| Dimensions: | 143 x 70.3 x 8 mm (5.63 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight: | 136.6 g (4.83 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Pearl White, Dawn White & black |
| Usd: | ~140 USD |