| Brand: | Gionee |
| Model: | Elife E7 Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | IGZO IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean), Amigo 2 |
| Dimensions: | 139.8 x 66.2 x 8.6 mm (5.50 x 2.61 x 0.34 in) |
| Weight: | 142.9 g (5.01 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~248 USD |