| Brand: | Gionee |
| Model: | Elife E7 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8274 Snapdragon 800 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.2 GHz Krait 400/ Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 150.6 x 75 x 9.5 mm (5.93 x 2.95 x 0.37 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~367 USD |