| Brand: | Gionee |
| Model: | Elife E5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.8 inches, 63.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR Series 5XT |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 137 x 69 x 6.9 mm (5.39 x 2.72 x 0.27 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Yellow |
| Usd: | ~216 USD |