| Brand: | Gionee |
| Model: | Dream D1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.65 inches, 59.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED+ |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR Series 5XT |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 130 x 67 x 8.6 mm (5.12 x 2.64 x 0.34 in) |
| Sim: | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~184 USD |