| Brand: | Gionee |
| Model: | Ctrl V2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz Cotex-A9 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 115 x 61 x 10.8 mm (4.53 x 2.40 x 0.43 in) |
| Sim: | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White |
| Usd: | ~65 USD |