| Brand: | Gionee |
| Model: | Ctrl V1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.95 inches, 46.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~146 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz Cotex-A9 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 123 x 63.5 x 11.2 mm (4.84 x 2.5 x 0.44 in) |
| Sim: | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Cofee/Black |
| Usd: | ~97 USD |