| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart S1205 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 416 MHz Media Tek MT6516 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Dimensions: | 110.6 x 55 x 13.1 mm (4.35 x 2.17 x 0.52 in) |
| Weight: | 114.5 (4.02 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~162 USD |