| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart S1200 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.1 inches, 27.4 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~301 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1010 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM7200A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1/6.5 Professional |
| Dimensions: | 106 x 52 x 11.4 mm (4.17 x 2.05 x 0.45 in) |
| Weight: | 102.5 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |