| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart Rio R1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 203 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 124.2 x 63.8 x 10.5 mm (4.89 x 2.51 x 0.41 in) |
| Weight: | 130.5 g (4.59 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Black/White, Black/Blue, Black/Pink, Black/Yellow |
| Usd: | ~162 USD |