| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart q60 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.5 inches, 19.4 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel XScale PXA270 520MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6 Professional |
| Dimensions: | 111 x 64 x 14 mm (4.37 x 2.52 x 0.55 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Silver |