| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart MS820 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Marvell PXA270 520MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 116 x 59 x 14.1 mm (4.57 x 2.32 x 0.56 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Dark Gray |
| Usd: | ~410 USD |