| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart Mika MX |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 306 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 143 x 72 x 9.8 mm (5.63 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |