| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart M3447 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | MediaTek MT6268 246 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 110 x 59 x 13 mm (4.33 x 2.32 x 0.51 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |