| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart i350 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~308 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel XScale PXA270 520 MHz |
| Expandable: | miniSD, SDHC |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| Dimensions: | 110 x 54 x 18 mm (4.33 x 2.13 x 0.71 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |