| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart i300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 2.1 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 920 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel XScale PXA272 520MHz |
| Expandable: | miniSD |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 for PocketPC Phone Edition(AKU2) |
| Dimensions: | 102.5 x 51.5 x 19 mm (4.04 x 2.03 x 0.75 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~324 USD |