| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart i (128) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel PXA272 416 MHz |
| Expandable: | miniSD |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 for PocketPC Phone Edition(AKU2) |
| Dimensions: | 106.6 x 53.2 x 19.8 mm (4.20 x 2.09 x 0.78 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | miniUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~292 USD |