| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart Guru GX |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 139 x 69 x 7 mm (5.47 x 2.72 x 0.28 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |