| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart Guru |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6589T (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR SGX544 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~475 USD |