| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart G1342 Houston |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225AA Snapdragon S1 |
| Cpu: | 800 MHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 121 x 62.5 x 12.5 mm (4.76 x 2.46 x 0.49 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |