| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart G1317 Rola |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1260 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | No |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 113.5 x 60 x 13.3 mm (4.47 x 2.36 x 0.52 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Glossy Black, Glossy White |
| Usd: | ~140 USD |