| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart G1315 Skate |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1260 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225-1 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | No |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 113.5 x 61.3 x 13.3 mm (4.47 x 2.41 x 0.52 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, white |