| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart G1305 Boston |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP, AF |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1230 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 1.6 (Donut) |
| Dimensions: | 116 x 56.8 x 12.4 mm (4.57 x 2.24 x 0.49 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~119 USD |