| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart Essence 4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 124 x 62 x 9.6 mm (4.88 x 2.44 x 0.38 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~65 USD |