| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart Arty A3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 145 x 73.2 x 9.4 mm (5.71 x 2.88 x 0.37 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |