| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart Alto A2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |