| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart Aku A1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR SGX544 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 136 x 67 x 12.4 mm (5.35 x 2.64 x 0.49 in) |
| Weight: | 147.7 g (5.19 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~162 USD |