| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart Akta A4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 147 x 73 x 9.6 mm (5.79 x 2.87 x 0.38 in) |
| Weight: | 158 g (5.57 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Navy Blue |