| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP, AF |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | No |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 1.6 (Donut) |
| Dimensions: | 103 x 54 x 13.4 mm (4.06 x 2.13 x 0.53 in) |
| Build: | Trackball |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |