| Brand: | Gigabyte |
| Model: | g-Cam |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | xenon flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 46 x 24.1 mm (4.13 x 1.81 x 0.95 in) |
| Weight: | 113g (3.99 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |