| Brand: | Gigabyte |
| Model: | Barbie |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 260K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Body | |
| Dimensions: | 96.7 x 54 x 25.6 mm (3.81 x 2.13 x 1.01 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Blue, Pink, Orange |